Bonding zębów – poprawa estetyki zębów Poznań

Stomatologia estetyczna już od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów. Obecnie w gabinetach stomatologicznych dostępnych jest wiele metod poprawy estetyki uśmiechu. W gabinecie I-Smile w Luboniu jesteśmy w stanie poprawić estetykę uśmiechu u pacjentów poprzez bonding zębów. Jest to metoda mikroinwazyjnej rekonstrukcji powierzchni zębów z wykorzystaniem żywic kompozytowych. Bonding zębów polega na przykryciu powstałych na powierzchni zębów drobnych mikrouszkodzeń w postaci m.in. ukruszeń i przebarwień materiałem kompozytowym. Taki sposób poprawy wyglądu zębów pozwala na minimalną ingerencję w ich strukturę i na szybkie osiągnięcie zamierzonych efektów.

Co to jest bonding zębów?

Bonding zębów to zabieg, którego celem jest poprawa wyglądu zębów wykorzystując w tym celu specjalne żywice kompozytowe. W ten sposób na powierzchni zębów umieszczane są tzw. licówki kompozytowe. Pełnią one dokładnie takie same role, jak licówki porcelanowe. Poprzez przeprowadzenie bondingu możliwe jest zamaskowanie wielu rodzajów defektów zębów. W bondingu wykorzystywana jest metoda flow injection technique. Kolor wykorzystanego w bonding materiału może być więc idealnie dopasowany do koloru naturalnych zębów.

Doskonałe efekty bonding są możliwe dzięki zjawisku adhezji, czyli przylegania. Adhezja sprawia, że stosowana żywica kompozytowa doskonale się łączy z twardą tkanką zęba i możliwe jest stworzenie ich szczelnego połączenia bez konieczności wykonania inwazyjnych działań na tkankach. Dzięki temu znakomite efekty estetyczne można osiągnąć bez inwazyjnej ingerencji w struktury zębów. Wykorzystując żywice kompozytową można nie tylko zniwelować powstałe na zębach przebarwienia, ale także naprawić wszystkie powstałe uszkodzenia szkliwa i zębiny.

Na czym polega bonding zębów?

Bonding zębów polega na połączeniu twardych tkanek zębów z przygotowanym dla pacjenta kompozytem. Bonding zębów składa się z kilku etapów:

  • Oczyszczanie powierzchni zębów – bonding zębów rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia przez stomatologa powierzchni zębów.
  • Delikatna preparacja zębów – u niektórych pacjentów przed zastosowaniem żywicy kompozytowej może być konieczne delikatna korekta powierzchni zębów.
  • Wytrawienie szkliwa – ten etap wykonywany jest z wykorzystaniem nieinwazyjnego kwasu, które powodują powstanie w zębach pacjenta mikroskopijnych wgłębień, które pozwolą wspomóc adhezję. Wykonane takich wgłębień przez stomatologa nie uszkadza struktury szkliwa.
  • Nałożenie żywicy kompozytowej – na tym etapie następuje dopasowanie zastosowanej u pacjenta żywicy kompozytowej do kształtu zęba przez zaprojektowaną wcześniej formę. Dentysta w tym momencie dokonuje też jej modelowania.
  • Nałożenie dodatkowej warstwy kompozytu – dodatkowa warstwa kompozytu jest stosowana w celu dostosowania koloru wykonanej już licówki kompozytowej do naturalnej barwy zębów.
  • Utwardzenie żywicy kompozytowej lampą stomatologiczną – ostatnim etapem bonding zębów jest utwardzenie żywicy kompozytowej z wykorzystaniem lampy stomatologicznej. Po utwardzeniu licówek kompozytowych są one jeszcze dodatkowo obrabiane przez dentystę w celu nadania im odpowiedniego kształtu aby ułatwić higienę.

Najważniejszymi zaletami poprawy estetyki uśmiechu poprzez wykonanie bonding są szybkość osiągniętych efektów, brak ingerencji w strukturę naturalnych zębów orz całkowita bezbolesność zabiegu. Bonding jest tez zabiegiem odwracalnym i w każdej chwili pacjent może wrócić do stomatologa, żeby zdjąć umieszczone na powierzchni zębów licówki kompozytowe.