Profilaktyka stomatologiczna
Jak uniknąć bólu zębów i częstych wizyt u dentysty?
Właściwa higiena pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia (m.in. od papierosów, kawy, herbaty) i zapewnia poczucie świeżości. Dobre nawyki higieniczne oraz systematyczna kontrola pozwalają też na zachowanie własnego zdrowego uzębienia oraz pięknego uśmiechu do późnej starości.
Profilaktyka stomatologiczna jest szczególnie ważna u dzieci, ponieważ to właśnie one często boją się wizyt u dentysty. Nasi stomatolodzy potrafią nawiązać kontakt z dzieckiem, dzięki czemu wizyta jest znacznie mniej stresująca.
Jakie są rodzaje zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej?
Wykonanie przez stomatologa zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej to ważny etap każdej wizyty kontrolnej w gabinecie. Tego typu zabiegi mają na celu przede wszystkim dokładne wyczyszczenie powierzchni zębów z zalegających na nich płytki i kamienia nazębnego. Oba te elementy mają duży wpływ na powstanie i rozwój choroby próchnicowej oraz chorób przyzębia (paradontozy). Ich samodzielne usunięcie z zastosowaniem domowych metod higieny jamy ustnej jest niestety niemożliwe.
Zabiegi profilaktyczne wykonywane są też w celu dodatkowego zabezpieczenia zębów przed rozwojem próchnicy. W tym celu przeprowadzane są głównie zabiegi lakierowania i lakowania bruzd zębowych.
W gabinecie uśmiechu wykonujemy takie zabiegi jak:
- Skaling, czyli zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi
- Piaskowanie – jest to zabieg usuwania osadów i nieestetycznych przebarwień np. po kawie, herbacie, papierosach z zastosowaniem urządzeń, które pod ciśnieniem oczyszczają zęby mieszaniną proszku z wodą.
- Lakierowanie – zabezpieczenie powierzchni zęba preparatem z dużą zawartością fluoru.
- Wybielanie – od razu poprawia wygląd zębów
- Lakowanie – znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach (zarówno mlecznych, jak i stałych) specjalnym materiałem ochronnym
Dzięki systematycznym zabiegom, przynajmniej raz w roku, na zębach odkłada się mniej kamienia, co pozwala na uchronienie się przed parodontozą i zapaleniem dziąseł.
Podsumowując śmiało możemy stwierdzić, że na sukces działań profilaktycznych składa się ścisła współpraca lekarza i pacjenta. Jedynie systematyczne działania dają oczekiwany efekt, jakim jest długotrwałe zachowanie zdrowego uśmiechu.