Endodoncja – leczenie kanałowe zębów

Uratujemy Twoje zęby

Główną przyczyną konieczności przeprowadzenia u pacjenta leczenia endodontycznego, które jest lepiej znane pod nazwą leczenie kanałowe, jest zbyt późne wykrycie choroby próchnicowej. Jest to oczywiście związane ze zbyt późnym pojawieniem się na wizycie kontrolnej w gabinecie. Kiedy pojawia się ból zęba nocny lub ciągły jest to sygnał że wnętrze zęba zostało nieodwracalnie zakażone przez bakterie a organizm nie jest już w stanie dłużej bronić się przed infekcją. Wówczas do działania musi być zaangażowany endodonta wyposażony w profesjonalny sprzęt.

Przebieg próchnicy jest zawsze podobny. Na początku bakterie próchnicowe atakują szkliwo zęba i doprowadzają do powstania na zębie charakterystycznego, choć mogącego być wykrytym jedynie w trakcie badania w gabinecie nalotu. Później bakterie docierają głębiej, czyli do zębiny. W tym momencie doprowadzają do powstania w zębie ubytku. Jeżeli szybko nie zostanie on wykryty i uzupełniony przez dentystę, bakterie próchnicowe z czasem zaczyna drążyć dalej, aż docierają do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Wówczas pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego już z silnym bólem. Żeby go pokonać, niezbędna jest endodoncja.

Dzięki najnowszej wiedzy oraz nowoczesnemu wyposażeniu, obecnie leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne i komfortowe.
Obalamy mity, że takie leczenie jest bolesne!

W jaki sposób odbywa się leczenie?

Obecnie leczenie zęba odbywa się na jednej lub dwóch wizytach. Precyzyjne nowoczesny sprzęt pozwala na pełne wyleczenie i dożywotne zachowanie zęba. Warunkiem jest jednak całkowite wypełnienie kanału lub kanałów chorego zęba.

Do tego niezbędne m. in. są następujące instrumenty:

  • endometr – elektroniczne urządzenie służące do mierzenia długości kanału;
  • monitor przy fotelu;
  • nowoczesny mikrosilnik endodontyczny – X-Smart Plus Dentsply Maillefer
  • sterylne narzędzia kanałowe.

Dlaczego my?

Całkowite indywidualne podejście do pacjenta i zastosowanie nowoczesnych metod leczenia.

Dzięki precyzyjnemu leczeniu, w wielu przypadkach udaje się ocalić zęby, które w innych gabinetach zostały ocenione jako do usunięcia.

Leczenie kanałowe sprawia, że nie ma konieczności usuwania zęba. To znacznie tańsze rozwiązanie niż leczenie protetyczne lub wstawianie implantu